Pretraga Dokumenata

Pravni dokumenti: Izvještaji

European Perinatal Health Report 2010

U nastavku možete preuzeti Izvještaj za 2010.

Razni dokumenti: Glasilo komore

Primaljski Vjesnik br.15

Razni dokumenti: Glasilo komore

Primaljski Vjesnik br. 14

Pravni dokumenti: Izvještaji

Izvještaj na temu Prevencija bolesti i ušteda sredstava

 

Sažeti nalazi tog istraživanja su vrlo značajni,  i to ne samo za Vel. Britaniju: 

– dokazana je jasna veza između niskih stopa dojenja i porasta različitih obolijevanja djece i majki, sto za posljedicu ima ozbiljne financijske troškove za njihov zdravstveni sustav

 – kalkulacije troškova vezanih uz bolesti koje su se mogle spriječiti obzirom na zaštitne efekte dojenja ukazuju da bi britanski zavod za zdravstveno osiguranje uštedio oko 40 mil. funti samo kroz umjereno povećanje stope dojenja (a kažu da bi stvarne uštede na troškovima sigurno bilo i veće)

 – rezultati ukazuju i da bi ulaganje u učinkovite servise za povećanje i održavanje stope dojenja osigurali povrat sredstava kroz nekoliko godina, a   vjerojatno već i nakon prve godine

 Za sve koji žele saznati vise, tu je cjelovito izvješće na engleskom jeziku: 

http://www.unicef.org.uk/BabyFriendly/News-and-Research/News/Breastfeeding-could-save-the-NHS-millions/ 

Pravni dokumenti: Izvještaji

Izvještaj sa radionice “Fiziologija porođajnih doba”, OB Zabok 01.02.2013.

 

U Zaboku djeluje prekrasno novo rodilište. Godišnje imaju nešto više od 900 porođaja, a cilj im je dostići 1300 porođaja još ove godine.

Radionici je prisustvovalo 30 primalja , a pozdravili su nas i liječnici i glavna sestra OB Zabok.

Sponzori su im financirali nabavku novog porođajnog stolčića, stoga je i najveći interes primalja bio upravo vezan za ovaj način porođaja.

Sama radionica sastojala se od 3 dijela u trajanju od po 90 minuta.

U razgovoru sa kolegicama saznali smo da su spremne na promjene i voljne mijenjati ustaljene načine rada. Štoviše jer osim dobre volje kolegica postoji i velika podrška čelnih ljudi u OB Zabok.

Loše činjenice na koje se ukazalo su malen broj trudnica koje pohađaju bolnički trudnički tečaj (svega 10 %), te veliki postotak davanja infuzije oksitocina (DRIP-a) u porođaju. Primalje smatraju da bi se i postotak epiziotomija također mogao smanjiti i poraditi će na tome.

Rodilište u Zaboku ima velike potencijale upravo zbog blizine Grada Zagreba i potreba zagrebačkih trudnica za fiziološkim pristupima u porođaju.

Zaključak radionice je bio da će se do kraja godine pokušati povećati broj poroda, te da će prve rezultate vezane za porođaj na stolčiću prezentirati na simpoziju Udruge, kojem su oni kao podružnica domaćini.

Evaluacija je bila pozitivna, primalje smatraju da su čule novitete i obnovile znanje, te smatraju da bi takvih radionica trebalo biti više.

Pravni dokumenti: Službeni dopisi

Zamolba za hitnim postupanjem

Pravni dokumenti: Službeni dopisi

Preporuka Pučkog pravobranitelja za zaštitu radno pravnog statusa hrvatskih primalja

Objavljujemo navedene preporuke Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske vezano uz ispravak učinjenih propusta u Popisu stručnih  akademskih naziva i njihovih kratica, ali i po pitanju izjednačavanja stečenih stručnih naziva Viših medicinskih sestara ginekološko-opstetričkog smjera, kao bi se omogućio pristup primaljskim profesijama u zemljama Europske unije.

Podsjećamo, Ustav definira pučkog pravobranitelja kao opunomoćenika Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska.

O provedenim mjerama navedenim u ovoj preporuci, adresirana tijela Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje moraju izvijestiti Pučkog pravobranitelja u roku 30 dana.

Pravni dokumenti: Izvještaji

Radionica: “Fiziologija porođajnih doba – uloga primalje”

Radionice su podijeljene u tri dijela i moderiraju ih tri voditeljice – primalje, te iste traju tri puta po sat i pol s pauzama između. Kroz radionice pokušavamo obnoviti znanje, izmijeniti iskustva i naučiti nešto novo o navedenoj temi. Svi prisutni su aktivni sudionici radionice.

Ovakav oblik edukacije se pokazao uspješnim još na zadnjem Simpoziju primalja u Vinkovcima te smo odlučili nastaviti, ali u djelomično modificiranom obliku, kako bi imali jednu zatvorenu cjelinu.

Na jednoj radionici maksimalno mogu biti prisutnih 25 sudionica.

Edukacija u Splitu je bila prva takve vrste i nadamo se da ćemo uspjeti organizirati slične i u drugim gradovima Hrvatske.

Prisutne primalje bile su više nego zadovoljne, sudeći po evaluaciji nakon samih radionica. Većina primalja smatra kako je ova radionica promijenila njihove stavove prema fiziologiji porođajnih doba. Temu su ocijenile s najvišim ocjenama, jednako kao i predavače, a komentari su bili jednoglasno pozitivni.

Nakon prvog dana edukacije primaljama je jako zaokupio pozornost porod na stolčiću. Kako smo u svrhu edukacije imali jedan stolčić, u splitskom je rodilištu, na inicijativu primalja i na zahtjev rodilje, uspješno obavljen i prvi porod na stolčiću! Taj je događaj svakako veliki uspjeh za splitsko rodilište i veliki pomak za splitske rodilje te ovim putem čestitamo svima uključenima!

Trenutno smo u pregovorima s djelatnicima nekoliko rodilišta u ostalim gradovima, vezano za organiziranje iste edukacije.

Ukoliko i vi želite da ovu vrstu edukacije organiziramo u vašem gradu, molimo vas da nam se javite na kontakte Komore primalja.

Barbara Finderle, predsjednica HKP

Pravni dokumenti: Izvještaji

Izvještaj sa sastanka primalja Centralne europske regije, London 6.- 8.11.2009.

U Londonu je od 6. do 8. studenog 2009. godine  održan sastanak primalja CER-e. Hrvatsku su zastupale dvije primalje: Suzana Haramina i Barbara Finderle. Domaćini ovog sastanka, primalje UK, ugostile su nas u prostorijama Royal Colleage of Midwifery UK. Predstavnici iz Velike Britanije (RCM, RCN i ARM), Nizozemske, Švicarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije, Slovenije i Irske prisustvovali su sastanku. Frances Day-Stirk, podpredsjednica ICM-a; Mervi Jonkinen, predsjednica EMA-e i Monika Thompson iz Škotske  bili su prisutni kao promatrači. Govorom dobrodošlice sastanak je otvorila predsjedavajuća Mary Higgins, primalja iz Irske. Jednoglasno je prihvaćen plan rada, s prijedlogom da se vrijeme predviđeno za rasprave i rad u manjim grupama  prilagodi aktualnoj tematici i dinamici diskusija.

Na samom početku, predstavnici su se ukratko osvrnuli na zapisnik s prošlog sastanka održanog u Dublinu. Potom se  raspravljalo o ICM-ovim kompetencijama primalja, a predsjedavajuća je apelirala da svaka zemlja članica CER-e, ukoliko to nije dosad učinila, ispuni ranije e-poštom dostavljene anketne liste. Anketa ICM-a odnosila se na školovanje primalja i njihove kompetencije, podaci koje je trebalo ispuniti bili su demografske prirode, te je bio priložen istraživački anketni list i obrazac za popratne komentare o kompetencijama. Naglašeno je da je anketa anonimna i služi isključivo u istraživačke svrhe.

Gospođa Higgins se potom osvrnula na izvješće Vijeća ICM-a održanog u lipnju, te pritom napomenula da će ICM dobiti financijsku potporu od Vlada Švedske, Norveške i Nizozemske. Dio sredstava odvojit će se za edukaciju primalja diljem svijeta, a ostatak će biti uložen u ICM-ove projekte u Africi.

Na prethodnom sastanku CER-e sudionice su se  složile  da će dio svojih službenih web stranica prevesti na engleski kako bi podaci bili dostupni svima. U skladu s prednje navedenim, Erna Kerkhof iz Nizozemske održala je kratku prezentaciju i naglasila da putem informacija na službenim web stranicama na svojevrstan način možemo pomoći jedne drugima, a samim time unapređujemo  komunikaciju među članicama CER-e. Podaci koji bi morali biti dostupni na engleskom jeziku odnose se na:

  • informacije o organizaciji
  • informacije o školovanju primalja
  • evidencije o istraživačkim radovima
  • podaci o stručnim skupovima

Težište ovog sastanka bilo je na pripremi za ICM-ov 29. Trienalni Kongres u Durbanu, Južna Afrika, 2011. g. Veći dio rada  bazirao se na Europeristat izvješću o kojem se raspravljalo i na sastanku u ožujku. Greta Rijinks vodila je raspravu na ovu temu. Zahvalni smo joj na radu i trudu koji je uložila u pripremu kako bi se razvila diskusija. Prije početka rada u manjim grupama zajednički smo prokomentirale definicije “normalnog poroda” WHO iz 1997. godine, te ICM-ovu definiciju. Rad u manjim skupinama bio je vrlo efikasan, a cilj je bio  utvrđivanje svih relevantnih intervencija  kroz porođajna doba, a koje su pokazatelji “normalnog poroda”. Zaključno, napravljen je značajan progres u određivanju skupa podataka vezanih uz “normalan porod”. Podaci bi se morali kontinuirano bilježiti kao sastavni dio dokumentacije naših klijentica. Takvi podaci omogućuju nam razvoj statistike u primaljstvu i naposljetku pisanje istraživačkih radova.

Ute Lange izdvojila je Position statement ICM-a kojim se zahtijeva revizija u 2011. g.
(postoje trideset i dvije ICM-ove službene Konstatacije gledišta, nalaze se web stranici ICM-a).
Rad na osam Position statement (PS) obaviti će se po grupama putem e-pošte. Navodim one koji će biti revidirani:

  • Pravilna primjena intervencija u porodu
  • Sakaćenje vanjskih spolnih organa žena
  • Utjecaj baštine i kulturnih obilježja na trudnoću
  • Planiranje sredstava za rad primaljske službe i službe reprodukcijskog zdravlja žena
  • Partnerski odnos žene i primalje
  • Novorođenačka skrb
  • Akcije usmjerene na smanjivanje konzumacije duhanskih proizvoda
  • Promoviranje vaginalnog poroda

Zajednički zaključak predstavnika je bio, da se tri ICM-ove Europske regije moraju sastati prije sastanka Vijeća ICM-a 2011. g., kako bi na samom Kongresu izašle sa zajedničkim stavom o reviziji PS.

Predložen je datum 26. rujna 2010., dan nakon EMA sastanka u Stokholmu. Pretpostavka je da će većina ICM-ovih predstavnika iz svih krajeva Europe prisustvovati sastanku EMA-e, pa će ujedno biti održan i Pan Europski miting.

Raspravljalo se i o zajedničkoj izjavi FIGO-a i ICM-a o vođenju trećeg porođajnog doba u nedostatku uterotonika u zemljama niskog životnog standarda. Sudionici ovog sastanka čestitali su onima koji su uložili trud kako bi doprinijeli nastanku zajedničke Izjave. Istovremeno su mišljenja, da u izjavi nije istaknuto kako bi fiziološki pristup trećem porođajnom dobu trebao biti izbor svake klijentice koja živi u razvijenim dijelovima svijeta.

Na kraju je gospođa Higgins zahvalila  svim predstavnicima na dolasku i sudjelovanju u aktivnom radu, te iznijela svoje zadovoljstvo postignutim na sastanku primalja CER-e.

Oprostile smo se od domaćina uz zahvalu na toplom gostoprimstvu, a kolegicama na kontaktima i  ponuđenoj pomoći u osnaživanju primaljstva u Hrvatskoj.

Suzana Haramina

Više slika možete pogledati na ovdje.

Pravni dokumenti: Izvještaji

Izvještaj sa sastanka EMA-e u Parizu

Ovogodišnji sastanak EMA-e , održan u francuskoj prijestolnici Parizu, 28. i 29. rujna, okupio je preko sedamdeset primalja iz 24 europske zemlje. Detaljni izvještaj pročitajte u nastavku.

47 / 63

Upišite se na mailing listu
i putem e-maila primajte
najnovije obavijesti!