Pretraga Dokumenata

Pravni dokumenti: Izvještaji

Izvješće Hrvatskoj komori primalja – Posjet UKC Ljubljana i Univerza v Ljubljani – Zdravstvena fakulteta

Hrvatska komora primalja omogućila nam je stručno usavršavanje na Sveučilišnom kliničkom centru Ljubljana – Ginekološka klinika u periodu od 31.03. do 06.04.2019. godine u cilju stjecanja novih znanja i vještina iz područja primaljske skrbi.

Prvog dana posjeta srdačno nas je dočekala kolegica Nada Vigec. Nakon kraćeg upoznavanja odvela nas je do kolegice Urše koja nas je provela po cijeloj klinici, upoznavajući nas s načinom rada klinike, odjelnim primaljama, organizacijom rada, postojećim aparatima te je pustila kratku prezentaciju u sobi za jutarnje sastanke o njihovoj klinici za porode. Soba je opremljena CTG-om sa mrežnim karticama tako da liječnici na jutarnjim sastancima mogu pratiti CTG zapis u svim rađaonskim sobama. Aparat je kupljen donacijskim novcem. Nakon obilaska neonatološkog odjela koji je opremljen vrhunskom opremom, bankom humanog mlijeka i modernim operacijskim salama, naredna tri dana bile smo u rađaonici. Klinika godišnje ima oko 6.000 poroda. Kolegica Renata objasnila je kako imaju 11 soba za rađanje i 13 kreveta opremljenih sa modernim CTG aparatima i krevetima za rađanje. Sudjelovale smo u radu primalja, upoznavajući se tako s njihovim načinom rada, postojećim aparatima, jednokratnim medicinskim materijalom, pristupima primaljskoj skrbi u porođaju, mogućnostima obezboljenja u porodu.

Oduševila nas je opremljenost klinike, naročito uloga koju primalje imaju u brizi oko rodilje i uloga u samom porođaju. Dakle, primalje su stupovi rađaonice kod svih fizioloških porođaja. Porodničar ordinira DRIP na inicijativu primalje koja dalje sama regulira protok. Jedna primalja porađa, druga  asistira, liječnik samo pregleda posteljicu. Uz veliki obujam posla, u rađaoni vlada tiha, smirena i opuštajuća atmosfera što je bilo pozitivno za vidjeti. U fokusu zbivanja su rodilja i njezin partner, kao aktivni sudionici tog lijepog događaja, što potvrđuje pravi partnerski odnos primalje i budućih roditelja.

Još jedan, do tada nama nepoznat način rada i uloga primalje je odjel babinjača, na koji dolaze rodilje kod kojih je sve prošlo u najboljem redu, a i dalje o njima u potpunosti skrbi primalja, bez nadzora liječnika.

Trećeg dana posjetile smo Univerza v Ljubljani – Zdravstvena fakulteta, gdje nas je srdačno dočekala dr. Polona, profesorica koja nam je predavala na studiju primaljstva u Rijeci. Prikazala nam je prezentaciju o njihovom modelu studija primaljstva, zatim se diskutiralo o hrvatskom načinu studiranja i pohvalile smo se skorim otvaranjem diplomskog studija primaljstva u Rijeci.

Četvrti i peti dan obilazile smo i upoznavale se s načinom rada u ginekološkoj poliklinici, patologiji trudnoće, IVF i operacijskim salama.

Posljednji dan bile smo na kavi s kolegicama Nadom, Milicom i Uršom koje su nam kao uspomenu na obilazak Ginekološke klinike, UKC Ljubljana uručile knjigu „Rojstvo“.

Zahvaljujemo Hrvatskoj komori primalja što nam je omogućila ovakav način edukacije i stjecanja novih iskustava i znanja na području primaljske njege u takvoj eminentnoj klinici u Sloveniji.

Zahvaljujemo svim slovenskim kolegicama u UKC Ljubljana na lijepom dočeku, iscrpnom objašnjavanju i pokazivanju svojih odjela te pojašnjavanju svega što nas je zanimalo.

Posjet UKC Ljubljana bilo je jedno divno iskustvo u stjecanju novih spoznaja na području primaljstva, otvaranju novih vidika kao i novih poznanstva.

Đurđica Stokić, bacc.obs., mag.med.techn.

Monika Grgić, bacc.obs

Pravni dokumenti: Izvještaji

Osvrt na stručni skup „Vratimo porođaj ženama-vaginalni porođaj nakon carskog reza (VBAC)“, koji se održao 09.03.2019. na Sveučilištu Sjever

Stručni skup Vratimo porođaj ženama: vaginalni porođaj nakon carskog reza (VBAC) održan 09. ožujka 2019. na Saveučilištu Sjever u Varaždinu.

Drugu godinu za redom poklonili smo ženama, primaljama, medicinskim sestrama, fizioterapeutima i ostalim zdravstvenim djelatnicima edukaciju pod nazivom Vratimo porođaj ženama: vaginalni porođaj nakon carskog reza (VBAC).

I opet smo napunili dvoranu Sveučilišta Sjever, interes je bio velik, došle su trudnice, žene s djecom, primalje, medicinske sestre, doule, fizioterapeuti… To je potvrda da nam svima treba fali ovakva vrsta edukacije, gdje će se na jednom mjestu naći sve zainteresirane strane, koje će kroz razgovor i diskusiju iznaći što bolji način da se pomogne ženama kako bi svoj porođaj učinile najljepšim doživljajem.

Čuli smo iskustva i primaljski pristup trudnicama koje su u prethodnoj trudnoći imale carski rez iz Ljubljane, Varaždina, Zagreba, Čakovca, Zaboka i Koprivnice. Uglavnom su pristupi rodilji slični u svima našim rodilištima, uglavnom je to pitanje komunikacije na relaciji liječnik-pacijentica, no iz diskusije je vidljivo da se u tom dijelu otvara širok obim poslova i za primalju. Pomogla su iskustva kolegica iz Ljubljane, koje su predstavile svoj pristup u edukaciji i informiranju žena koje su imale carski rez kroz svoj nacionalni program, u kojem je sve točno propisano: kojim se ženama preporuča vaginalni porođaj nakon carskog reza te informirani pristanak koji žene prolaze u trudnoći sa svojim primarnim ginekologom i prije porođaja sa primaljom i ginekologom u izabranom rodilištu. Njihovo je iskustvo dragocjeno i svakako će nam pomoći u budućem radu.

Kroz predavanja raznih stručnjaka čule smo s kojim se sve problemima žene susreću nakon carskog reza, koliko je to za neke žene stresno razdoblje te kako i na koji način im možemo pomoći da se suoče same sa sobom i razrješe iskustvo prethodnog porođaja, ali i što mogu raditi kako bi pripremile ožiljak od carskog reza za slijedeći porođaj.

Kroz diskusiju se je iskristalizirala potreba kvalitetne pripreme trudnice za VBAC, upoznavanje s primaljama iz svoje lokalne zajednice te uspostava dobre komunikacije s njima, odabir rodilišta jednako kao i odabir tečaja pripreme za porođaj koji će trudnice koje su imale prethodni carski rez ohrabriti da pokušaju roditi vaginalno. Na jednak način treba raditi s trudnicama koje su prethodno imale dva, čak i tri carska reza. Bilo je dobro i poučno čuti iskustvo majke koja je nakon prethodna tri carska reza u varaždinskom rodilištu rodila vaginalno.

Jednako je interesantan bio prijedlog  o povezivanju i okupljanju na nivou lokalne zajednice sa ženama koje su imale iskustvo carskog reza i VBAC-a te stvaranje podržavajuće okoline, na način   da se, po uzoru na američka iskustva, osnuju grupe podrške koje će ženama pružati emocionalnu i neosuđujuću podršku, mjesto gdje će se majke osjećati shvaćeno i poštovano.

To sve otvara razne mogućnosti primaljama u njihovom radu s trudnicama, rodiljama i babinjačama, kako u pripremi za porođaj, tako i u samom porođaju, ali i nakon njega. Ne bismo to smjele olako shvatiti. Žene nas trebaju, to javno govore svaki dan, a na nama je da im se približimo i pružimo korisne informacije i podršku kakvu one od nas u trudnoći, porođaju i babinju očekuju, trebaju  i moraju dobiti.

Erika Spirić bacc.obs., predsjednica PV Varaždinske županije

Propisi: Pravilnici i poslovnici - Pročišćeni tekstovi

Poslovnik o radu Vijeća (Pročišćni tekst)

Propisi: Propisi HKP-a

Odluka o izmjenama i dopunama Statuta Hrvatske komore primalja

Dana 27. veljače 2019. Hrvatska komora primalja je zaprimila dopis Ministarstva zdravstva, KLASA: 023-03/15-01/270, URBROJ: 534-02-1-2/2-19-23 od 19. veljače 2019. kojim ministar zdravstva daje suglasnost na Odluku o izmjenama i dopunama Statuta Hrvatske komore primalja koju je donijela Skupština Hrvatske komore primalja dana 13. prosinca 2018. godine.

Propisi: Pravilnici i poslovnici - Pročišćeni tekstovi

Pravilnik o provjeri znanja-pročišćeni tekst

Propisi: Pravilnici i poslovnici - Izmjene i dopune

Poslovnik o izmjenama i dopunama Poslovnika o radu Vijeća Hrvatske komore primalja

30 / 63

Upišite se na mailing listu
i putem e-maila primajte
najnovije obavijesti!